Aktualności

Akcja Żonkile – „Łączy nas pamięć”

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Symbolem pamięci tego wydarzenia z wiosny 1943 roku jest żonkil, a to dlatego, że ostatni przywódca zrywu Marek Edelman w każdą rocznicę składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Aby upamiętnić ofiary tego wydarzenia Szkoła Podstawowa SP TWP włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.

„Witajcie w naszym mieście”

Dzisiaj 12 kwietnia reprezentacja sześciolatków z naszej szkoły wzięła udział w turnieju wiedzy „Znam swoje miasto Ciechanów” organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 10. 💖

Maksymilian Spodobalski i Maciej Paluszyński doskonale poradzili sobie z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów turnieju i wykazali się bardzo dobrą znajomością historii naszego miasta. Bez problemu rozpoznali najpiękniejsze zabytki Ciechanowa przedstawione na fotografiach. Podczas części artystycznej zaśpiewali autorską piosenkę promującą nasze miasto pt. „Witajcie w Ciechanowie”. Na zakończenie chłopcy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz nagrody. 👏🥇To była niezapomniana przygoda!

WESOŁEGO ALLELUJA

26 marca w naszej szkole było radośnie i świątecznie. 🐰💕 Od rana w klasach roznosiły się zapachy wielkanocnego śniadania, gdzie odbywała się degustacja jajek i przepysznych bab wielkanocnych. 🥧🥚Następnie odbyła się uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowana przez klasę 4b, 3c i kl.0. 🐇🐑

Mali aktorzy przebrani w piękne kolorowe stroje wierszem i piosenką opowiadali o tradycjach związanych z tymi świętami, wcielili się w role wielu postaci, bez których Święta Wielkanocne nie byłyby tak radosne. Nie mogło więc zabraknąć stołu wielkanocnego, pisanek, kurczątek oraz zajączków.🐣🐰 Nie obyło się bez lanego poniedziałku, gdzie aktorzy w strojach ludowych opowiadali o lubianej przez dzieci tradycji. Uwieńczeniem tych występów był piękny wiersz i piosenka w wykonaniu uczniów klasy 0.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY – ” WODA DLA POKOJU”

Uczniowie uświadomili nam, że Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy jest jej mało lub jest zanieczyszczona, a ludzie nie mają do niej równego dostępu, narastają napięcia między społecznościami i państwami. Musimy działać w oparciu o świadomość, że woda nie jest tylko zasobem, który można wykorzystać i o który można konkurować, ale jest to prawo człowieka, które jest nieodłączne od każdego aspektu życia.

WAGARY W SZKOLE

Wagary w szkole… pod tym hasłem upłynął pierwszy dzień wiosny. 🌸🌿 Najpierw Pani Wiosna wypędziła panią Zimę i wspólnie z uczniami klas młodszych przeszły barwnym korowodem. Następnie uczniowie klas starszych poczuli się jak w kinie, obejrzeli film, a samorząd uczniowski zadbał o popcorn. Zwieńczeniem tego święta były zawody sportowe w zbijaka. Zwycięskie klasy IIIC, VB i VIIA otrzymały przepiękne puchary. To był bardzo udane wagary.

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. 🧦❤️

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji. W ten szczególny dzień na znak integracji i solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie i nauczyciele założyli dwie kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki. 🧦💗

Dzieci z klas 0-1 wzięły udział w Biegu Kolorowej Skarpetki na ul. Warszawskiej, integrując się z osobami z niepełnosprawnościami, chorymi na Zespół Downa. 👫

Warto wzbudzać w dzieciach chęć do niesienia pomocy, empatię i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

Dzień Matematyki i święto Liczby Pi

12 III obchodzimy Światowy Dzień Matematyki, a dwa dni później, 14 III – Dzień Liczby π, która zdaniem wielu rządzi światem. W naszej szkole matematyka i liczba π „rządziły” w tym tygodniu. To była wyjątkowa okazja, aby odkrywać piękno matematyki i bawić się jednocześnie. Kolorowanie miasta z kolejnymi cyframi liczby π, quizy z użyciem telefonów komórkowych, układanie memów z żartami matematecznymi, kalambury, rebusy i co bardzo ważne – lekcje edukacji matematycznej „starsi dla młodszych”. A to tylko część obchodów! Finał miał miejsce 14.03 i obfitował w liczne zabawy dydaktyczne. Przedstawienie kl.VIII – „Wywiad z Pitagorasem”, rap o matematyce w wykonaniu klasy Va i „Taki duży, taki mały”, wyśpiewane przez klasę Vb – to artystyczne części obchodów. Nie obeszło się bez konkursów i tak „Jeden z dziesięciu” został wygrany przez ucznia kl. VIb Łukasza Sobierajewskiego. Dopełnieniem tych matematycznych świąt była wspaniała galeria portretów słynnych matematyków, wykonanych przez uczniów naszej szkoły, którą mogli obejrzeć również ich Rodzice. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie. Już planujemy zadania na przyszły rok, bo jak mówią: “Matematyka jest πękna”!

Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet , co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.  W ten wyjątkowy dzień zostały one powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę.  Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym Obchody tego niezwykłego dnia miały swoje zwieńczenie w spotkaniu, podczas którego wszystkie kobiety naszej szkoły otrzymały serdeczne życzenia, kwiatek i głośne sto-lat odśpiewane przez wszystkich chłopców i mężczyzn.  Każda klasa  świętowała to sympatyczne marcowe święto na swój sposób, a klasowe samorządy prześcigały się w pomysłach na atrakcyjny sposób spędzenia Dnia Kobiet.

Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty
i promienny uśmiech…

Lekcja obywatelska z Posłem RP Adamem Krzemińskim na temat kompetencji i sposobów powoływania władzy ustawodawczej.

BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ

W minioną środę przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkali się z uczniami klas 4 i 7 Szkoły Podstawowej TWP, aby przeprowadzić warsztaty „Bądź kumplem, nie dokuczaj!”. Rozmawiali o problemie nękania wśród rówieśników, bullyingu, o hejcie i cyberprzemocy. Dzieci aktywnie wypowiadały się o przejawach przemocy rówieśniczej i jej powodach. Dowiedziały się gdzie szukać pomocy w przypadku nękania psychicznego i fizycznego, a także jakie grożą konsekwencje prawne za takie postępowanie. Spotkanie zakończyło się refleksją, że każdy ma prawo być inny i nikt nie zasługuje na poniżanie i nękanie. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Międzynarodowy Tydzień Języka Ojczystego w SP TWP

Polska noblistka Olga Tokarczuk napisała: Najsilniejszym mięśniem człowieka jest język… zgadzamy się z tym stwierdzeniem i w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego robiliśmy wszystko co możliwe, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa. 

Znakiem rozpoznawczym tegorocznych obchodów byli znakomici goście.
W poniedziałek, dzieci z klas młodszych uczestniczyły w warsztatach z panem Rafałem Kado, rysownikiem komiksów, karykatur, ilustracji książek. Dzieci doskonale poradziły sobie
z karykaturą kota.  Następnie odbyły się warsztaty dziennikarskie z panem Markiem Szyperskim oraz Arturem Iniarskim. Goście opowiedzieli uczniom o tajnikach ich zawodu, przedstawili najciekawsze historie związane z ich pracą. Młodzież z ogromnym zaciekawieniem zadawała kolejne pytania. Najstarsze klasy dowiedziały się, że „nic tak nie ożywia okładki jak trup” to wywołało falę pytań. Pan Iniarski nie tylko opowiedział o swoim zawodzie, ale także pokazał jak prawidłowo przeprowadzić skład gazety oraz zapoznał się
z artykułami uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Efektem tych działań jest reportaż
z obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego oraz okolicznościowa gazetka szkolna.  Dzięki temu uczniowie mogli wcielić się w role dziennikarzy, nauczyli się nagrywać krótkie filmiki, przeprowadzać sondę, wywiad, pisać recenzję, sprawozdanie, felieton. Dzięki tym warsztatom odkryliśmy niejeden talent. 

Wśród znakomitych gości był również Ciechanowski Klub Seniora. Panie i Pan z tej organizacji przedstawili interpretację wierszy Juliusza Tuwima. Uczniowie zapoznali się
z najważniejszymi utworami poety takimi jak: „Rzepka”, „Ptasie radio”, „Lokomotywa”,
„O Grzesiu kłamczuszku i jego cioci” oraz wiele innych. Było to wspaniałe doświadczenie artystyczne. 

Wszyscy chcemy pięknie się wypowiadać, umieć przelać na papier swoje myśli, aby to osiągnąć nasi uczniowie każdego dnia ciężko pracują. W tym wyjątkowym tygodniu praca była wyjątkowo natężona. Dzieci klas młodszych oraz starszych wzięły udział w stacjach zadaniowych, na którym łamańce językowe łamały ich języki, a feminatywy okazały się trudniejsze niż przypuszczali. Wiele osób zastanawiało się, dlaczego kobieta spawacz to nie spawarka i  jak poprawnie nazwać kobietę posła? Rozwiązywali także zagadki językowe, uczyli się poprawnej pisowni trudnych wyrazów, poprawiali najpopularniejsze błędy językowe,
a także tłumaczyli dorosłym co oznaczają popularne młodzieżowe słowa. Nauczyciele byli zdziwieni, że rel to nie religia. Język polski jako jeden z najtrudniejszych na świecie odkrywał przed nami swoje tajniki. 

Kolejnym działaniem były lekcje odwrócone. Uczniowie mogli zamienić się rolami ze swoimi nauczycielami i spróbować swoich sił pod tablicą. Efektem tych działań były plakaty, prezentacje i ogrom przekazanej wiedzy, ale także nowe doświadczanie, które u niektórych spowodowało chęć bliższego poznania zawodu nauczyciela i być może w przyszłości pójścia tą drogą, a u innych wręcz odwrotnie. 

Uczniowie wzięli także udział w lekcji bibliotecznej w czasie, której mogli zapoznać się z twórczości znanych poetów i pisarzy. Wzięli udział w konkursie kaligraficznym, którego celem było promowania pięknego odręcznego pisma. 

To był bardzo intensywny tydzień, przepełniony radością ze zdobywania wiedzy w inny niż zazwyczaj sposób. Jesteśmy przekonani, że najsilniejszy mięsień został wyćwiczony najbardziej jak to możliwe. 

DZIAŁO SIĘ…

Witalność, werwa, radość, poczucie humoru i dystans do siebie tymi słowami najkrócej można opisać dzisiejszy występ Klubu Seniora dla społeczności naszej szkoły. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli słowno- muzyczne interpretacje wierszy Juliusza Tuwima. Śpiewali i tańczyli razem z seniorami z naszego miasta. To była prawdziwa uczta dla ducha. Serdecznie dziękujemy za przybliżenie twórczości poety i z niecierpliwością czekamy na kolejne występy. 💖👏

Dzień Otwarty w TWP ❤️

W poniedziałek 26 lutego Szkoła Podstawowa TWP otworzyła podwoje dla wszystkich rodziców i dzieci, którzy chcieliby stać się członkami społeczności szkolnej już od nowego roku szkolnego. Dzień Otwarty to także okazja do spotkania innych rodziców i uczniów.👨‍👩‍👧‍👦

Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji i budowaniu relacji.

Po raz pierwszy Dzień Otwartych Drzwi odbył się w godzinach lekcyjnych, aby przyszli uczniowie i ich rodzice mogli uczestniczyć w życiu szkoły i poczuć jej rytm. Przybyłych gości witali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, zaś w auli szkoły – dyrektor Tatiana Sęk. Pani dyrektor przedstawiła wszystkie zalety placówki, omówiła też krótko zasady rekrutacji dzieci wczesnoszkolnych na rok szkolny 2024/25. Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na gościa specjalnego – Rafała Kado, rysownika komiksów, karykatur, ilustracji książek dla dzieci, który poprowadził warsztaty rysowania. Dzieci doskonale poradziły sobie z karykaturą kota bawiąc się przy tym doskonale.😼

Zaprezentowanie artystycznych umiejętności uczniów SP TWP to kolejny punkt spotkania. Gdy zabawy w sali gimnastycznej dobiegły końca, goście zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły, połączonego z udziałem w licznych, przygotowanych przez nauczycieli TWP warsztatach i zabawach.🥳

Dzieci wraz z rodzicami brały udział w zajęciach sensorycznych, muzycznych, w zabawach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także w grach podłogowych. To był niezwykle atrakcyjny czas dla dzieci i rodziców. Pedagodzy pokazali, że najważniejszy jest bezpośredni kontakt z uczniami, a szkoła jest przyjazna, energiczna i otwarta. Dzieci spotkały radosnych nauczycieli, którzy byli dla nich przewodnikami w zabawach, grach, tańcach i eksperymentach. Ten wyjątkowy dzień pozwolił przyszłym uczniom i ich rodzicom lepiej poznać placówkę, przezwyciężyć obawy i dobrze się bawić.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do TWP!

Miłość, przyjaźń i życzliwość… – walentynki w naszej szkole 💘💕

Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. ❤️💝 Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Z inicjatywy Samorządów Uczniowskich i ich opiekunów tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanych pudełek. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. 💌

W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code – ubrania w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze udekorowano w barwach zarezerwowanych dla Dnia Zakochanych. Podczas przerw odbywał się walentynkowy koncert karaoke. 🎶 Rozbrzmiały miłosne piosenki, nutki te słychać było w całej szkole. Również świetlica szkolna nie próżnowała w tym dniu. ❤️ Podopieczni byli zaangażowani w różnorodne działania mające na celu przybliżenie i uczczenie bardzo miłego święta, jakim są Walentynki. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci.

Tradycyjnie, tuż po feriach, odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. W poniedziałek 12 lutego od samego rana dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Korytarze, hala sportowa wyglądały inaczej niż zwykle, zamieniły się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, łańcuchami, błyszczącymi ozdobami zachęcały do szampańskiej zabawy

W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, policjantów… Były wróżki, księżniczki, różne stwory i dziwadła…Nie sposób wymienić wszystkich. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Dobra zabawa nieodłącznie związana jest z muzyką. O świetną i profesjonalną zabawę i oprawę muzyczną zadbali profesjonaliści za co serdecznie dziękujemy.

Na zmęczonych tancerzy czekał poczęstunek.

Nie ma nic piękniejszego i cenniejszego na świecie niż uśmiech, który maluje się podczas zabawy na ustach dzieci.  Do zobaczenia za rok!

Antek, jesteśmy z Tobą!

Z ogromną radością informujemy, że charytatywny kiermasz ciast, który odbył się w naszej szkole, przyniósł wspaniałe efekty. Dzięki Waszej hojności i zaangażowaniu udało nam się zebrać pieniądze na wsparcie chorego Antka. Wszystkie zebrane środki zostały przekazane bezpośrednio mamie chłopca. To nie tylko wsparcie finansowe, ale także wyraz naszej solidarności i wspólnoty. Każdy grosz, każde ciasto, które sprzedaliśmy na kiermaszu, ma ogromne znaczenie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, a przede wszystkim Uczniom i Rodzicom za zaangażowanie w to przedsięwzięcie. To właśnie dzięki takim gestom nasza szkoła staje się miejscem, gdzie nie tylko zdobywamy wiedzę, ale także uczymy się empatii i troski o innych.

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole to specjalne wydarzenie, które odbywa się raz w roku, zwykle 6 lutego. Jest to czas, kiedy cała społeczność szkolna skupia się na promowaniu bezpiecznego korzystania z internetu oraz zwiększaniu świadomości na temat zagrożeń online. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się o najnowszych zagrożeniach w sieci, ochronie swojej prywatności online oraz sposobach radzenia sobie z cyberprzemocą. Ponadto zachęcamy do refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem z mediów społecznościowych oraz do rozwijania umiejętności cyfrowych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób nasza szkoła angażuje się w promowanie bezpiecznego środowiska online.

Dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz organowi prowadzącemu TWP metamorfozę przeszła nasza biblioteka szkolna w zakresie powiększenia księgozbiorów oraz wyposażenia pomieszczenia biblioteki

CHARYTATYWNY KIERMASZ CIAST 🍰💕

„Człowiek jest szczęśliwy wtedy,

kiedy kocha i coś daje.

Albowiem większym szczęściem

jest dawać niż brać.”

Składamy ogromne podziękowania Rodzicom, Dziadkom, Uczniom, Nauczycielom oraz Pracownikom szkoły za wsparcie szkolnej akcji charytatywnej. Państwa zaangażowanie ma ogromną wartość, nie tylko materialną. Wasze serca, wrażliwość, dobroć wywołują uśmiech na twarzach tych, którzy cierpią. ❤️

Życzymy Państwu i Waszym dzieciom, aby dobro, którym obdarzyliście innych, wróciło do Was wielokrotnie. By zawsze na twarzach gościł słoneczny blask, miłość, ciepło i czułość. Pieniądze, które dzięki Wam zebraliśmy przeznaczymy na leczenie chorego Antka Tomczaka.

Dziękujemy,

Samorząd Uczniowski SP TWP

Liczna grupa uczniów Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie była wolontariuszami podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

O ich wrażeniach z kwestowania – w najbliższym wydaniu PULSU – 27 lutego.

Informacje z życia miasta i powiatu znajdziesz na naszym portalu – www.pulsciechanowa.pl

O tym, że kreatywność jest niesamowitą umiejętnością, nie musimy nikogo przekonywać. Dzięki własnej kreatywności, możemy stać się autorami ciekawych pomysłów i skojarzeń. Przekonali się o tym uczniowie, którzy spędzili kilka dni ferii w świetlicy szkolnej, czas ten był urozmaicony i atrakcyjny. W trakcie zorganizowanej opieki ćwiczyliśmy kreatywność poprzez gry i zabawy plastyczne, łamigłówki matematyczne, konkursy i treningi myślenia czy szyjąc na profesjonalnej maszynie. Kształciliśmy też pamięć tworząc historyjki na podstawie skojarzeń czy maratonu bajek i ciało podczas zajęć sensorycznych i zabawy na lodowisku. To z pewnością był czas odkryć własnych możliwości i świetnej zabawy, bo myślenie kreatywne, to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i ciekawych rozwiązań.

Koncert Noworoczny w TWP

Uczniowie Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie, pod kierunkiem nauczyciela muzyki Dominika Molewskiego i przy wsparciu Anny Mitowskiej, przygotowali wspaniały Koncert Noworoczny dla Babci, Dziadka i całej Rodziny.

W Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR zaprezentowano program artystyczny, na który składały się występy muzyczne wszystkich klas, które występowały rocznikami. Usłyszeliśmy kolędy oraz piosenki świąteczne. Uczniowie wspólnie śpiewali i grali na instrumentach. Były też wokalne i instrumentalne występy solowe, oraz duety czy śpiew w mniejszych lub większych grupach.

Po występach wokalno-instrumentalnych przyszedł czas na widowiskowy pokaz taneczny, który uczennice przygotowały pod kierunkiem Małgorzaty Wojtaś – nauczycielki wychowania fizycznego prowadzącej w szkole Koło Taneczne.

Na rozpoczęcie koncertu życzenia złożyła przedstawicielka samorządu szkolnego Kornelia Kuklak, zaś na zakończenie dyrektor Tatiana Sęk.

Na twarzach widzów, którzy szczelnie wypełnili halę, było widać zachwyt i wzruszenie… Na zakończenie Babcie i Dziadkowie otrzymali od swych wnucząt własnoręcznie wykonane prezenty.

Koncert Noworoczny był kolejną wspaniałą ucztą muzyczną przygotowaną przez społeczność Szkoły Podstawowej TWP. Z niecierpliwością czekamy na następną.

Informacje z życia miasta i powiatu znajdziesz na naszym portalu – www.pulsciechanowa.pl

Nasza szkoła zaangażowała się w akcję charytatywną dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Pawłowie pod hasłem: „ŚWIĄTECZNA PAKA DLA PSIAKA”. ❤️🐕

Przez miesiąc w szkole zbieraliśmy karmę dla psów, którą przekazaliśmy pracownikom schroniska w Pawłowie. Dziękujemy serdecznie wszystkim za włączenie się w akcję oraz za okazane serce potrzebującym zwierzętom. 💝

Dzisiaj uczniowie, tj. 4 stycznia uczniowie klas 0-4 uczestniczyli w warsztatach Akademii Małego Kuchcika poznając tajniki kuchni molekularnej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem obserwowały jak za pomocą ciekłego azotu i suchego lodu można wytworzyć smaczny popcorn, chrupki czy lody truskawkowe. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wszyscy bez wyjątku bawili się wyśmienicie!

Z okazji DNIA FILATELISTY, a jednocześnie realizując całoroczny ogólnopolski projekt edukacyjny ,,Mogę być, kim chcę” w klasie 2a odbyła się ciekawa lekcja edukacji społecznej.

Uczniowie mieli możliwość oglądać i podziwiać znaczki w klaserze przyniesione ze zbioru prywatnego przez wychowawcę. Oglądali z ogromnym zaciekawieniem, zadziwieni przede wszystkim różnorodnością tematyki przedstawionej na znaczkach pocztowych z różnych państw świata. Zainspirowani spróbowali zaprojektować własne znaczki.

Okres okołoświąteczny, w naszej szkole, obfitował w przeróżne zabawy. Uczniowie chętnie stanęli w szranki i ozdabiali drzwi swoich klas. Ta konkurencja okazała się świetnym sposobem na integrację, pobudziła także pokłady wyobraźni. W całej szkole, niczym w magicznej krainie, każde drzwi były przepięknie ozdobione. Samorząd uczniowski docenił pomysł i kreatywność, dlatego też w tej konkurencji niezwyciężona okazała się w klasach starszych klasa VB, a w młodszych klasa „0”.

Wielu uczniów przygotowało także ozdoby świąteczne, a był to kolejny konkurs przygotowany przez panią Annę Poznańską i Beatę Leśniewską. Bombki, stroiki i ozdoby zachwycały starannością wykonania oraz pomysłowością naszych uczniów. Tu laureatami pierwszych miejsc w różnych kategoriach zostali: Jan Matuszewski, Zofia Korzybska, Maciej Paluszyński i Aleksander Wiloch.

Na uwagę zasługują również potyczki ortograficzne. O miano arcymistrza i mistrza ortografii walczyli wszyscy uczniowie klas starszych w naszej szkole. W dyktandzie przygotowanym z przymrużeniem oka na pierwszym miejscu były zagadnienia matematyczne. Połącznie tych dwóch, jakże różnych nauk, sprawiło uczniom nie lada trudności. Okazało się, że czasami łatwiej policzyć niż zapisać. Tym bardziej gratulujemy Mai Tymińskiej oraz Mai Miączyńskiej, które z tym zadaniem poradziły sobie bezbłędnie.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas wyczekiwany szczególnie przez dzieci. Magię świąt można było poczuć w naszej szkole 21 grudnia 2023r. za sprawą jasełek, wspólnego kolędowania i tańca. Piękny występ uczniów naszej szkoły wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.

Nastała zima, wraz z nią nasze miasta rozbłysły światłem bożonarodzeniowych lampek, a słowa świątecznych piosenek i kolęd rozbrzmiewają właściwie na każdym kroku, jak choćby w radiu czy telewizji.

Świąteczne piosenki, czy są to kolędy, klasyczne piosenki dla dzieci, czy też starsze i nowsze hity muzyki pop, są w grudniu wszechobecne i towarzyszą nam wszystkim w przygotowaniach oraz przy celebracji świąt. Dlatego też nasi uczniowie wspólnie z Panem Piterem i Panią Anią przygotowali koncert utworów, które naszym zdaniem każda rodzina z przyjemnością doda do swojej świątecznej playlisty. W wykonaniu młodych artystów usłyszeliśmy aż siedemnaście wspaniałych piosenek świątecznych. Widownia z wielkim entuzjazmem przyjmowała występy i nagradzała ich gromkimi brawami. To świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym i szansa na poćwiczenie angielskiego słownictwa!

Wszyscy słuchacze byli pod ogromnym wrażeniem zdolności wokalnych, muzycznych, językowych, a także artystycznych młodych uczestników koncertu. Publiczność przeniosła się tego dnia w cudowny, świąteczny nastrój, a koncert okazał się dla zebranych wspaniałą ucztą muzyczną.

To możliwe!

Głos wszystkich uczniów i uczennic jest ważny i powinien być słyszany. Wierzymy, że w szkole współtworzonej przez młodzież i dorosłych wszyscy czują się na swoim miejscu. Dlatego 26 września uczniowie  SP TWP  mogli oddać głos na swojego kandydata podczas  demokratycznych wyborów do Samorządu Uczniowskiego i Młodzieżowej Rady Miasta .Nad całością wyborów czuwali opiekunowie samorządu- Pani Emilia Kurzęcka i Pan Adam Olkowski. Głosami szkolnych wyborców członkami Zarządu Samorządu Uczniowskiego zostały: Paulina Szczepańska, Łucja Kołodziej i Kornelia Kuklak. Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta wygrała Lena Sadowska

Młodzi ludzie potrafią być aktywnymi i wiadomymi obywatelami- trzeba im tylko stworzyć do tego odpowiednie warunki. Samorząd Uczniowski to dla uczennic i uczniów często pierwsze doświadczenie demokracji. . Gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów.

POSPRZĄTALIŚMY ŚWIAT

„Sprzątanie świata” to wyjątkowa na skalę światową Akcja, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. Dzięki wspólnym wysiłkom każdego roku, w trzeci weekend września, wolontariusze z całej Polski oczyszczają lasy, parki i łąki z setek ton śmieci.

My również z naszymi uczniami tradycyjnie już wzięliśmy udział w sprzątaniu.

Zgodnym głosem mówimy:

Jesteśmy przyjaciółmi przyrody!!!

CZYTALIŚMY  ORZESZKOWĄ!

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej uczniowie SP TWP po raz kolejny wzięli udział w akcji „Narodowe Czytanie”.

W piątek 8 września, cała społeczność szkolna przystąpiła do czytania fragmentów powieści E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Jest to utwór napisany barwnym językiem, opisujący bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy, ale też powieść sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Istotną rolę w powieści odgrywa przyroda, dlatego, aby lepiej zrozumieć przesłanie dzieła niektórzy uczniowie SP TWP czytali fragmenty powieści w pobliskim parku.

Tradycją szkoły jest to, że czytanie rozpoczęła pani dyrektor T. Sęk, życząc wszystkim wspaniałych wrażeń ze spotkania z lekturą. Czytali najmłodsi uczniowie i starsi oraz nauczyciele. To był bardzo owocny dzień, pełen wrażeń i emocji wywołanych samym udziałem w akcji, ale również czytaniem przed publicznością.

BOHATERON

Już po raz kolejny uczniowie klas trzecich przystąpili do pięknego i przepełnionego cennymi wartościami projektu BohaterON, który miał na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję patriotycznych postaw i poznanie historii Polski XX wieku. W ramach realizacji tego projektu w naszej szkole odbyły się zajęcia o tematyce związanej z powstaniem warszawskim. Uczniowie poznali wielkie czyny sanitariuszek, łączników, członków Szarych Szeregów i ludności cywilnej, poznali treść opowiadania Elizy Piotrowskiej „Jak zostałem bohaterem” i wykonali prace plastyczne związane z tym tematem. Zostało również zorganizowane spotkanie z komendantem Hufca ZHP w Ciechanowie, który pięknie opowiedział małej społeczności szkolnej o bohaterach powstania

MISTRZYNI SZYMBORSKA

Wisława Szymborska to wielka polska poetka. Jej twórczość i niezwykła biografia z pewnością zasługują na upamiętnienie. Dlatego też nasza szkoła, w setną rocznicę urodzin poetki, włączyła się do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Mistrzyni Szymborska”.

Więcej

W związku z nim realizowaliśmy różne działania takie jak: zapoznanie się z biografią poetki, wykonanie plakatów, które zdobią nasze korytarze, próba pisania lepiej. Jednym z działań było nagranie audiobooka. Młodzież z klas IVC i VIA przygotowała wiersze, które wywarły na nich największe wrażenie, które w sposób szczególny do nich przemówiły. A dzięki wsparciu COEK Studio, nagraliśmy audiobook. Finałem projektu był konkurs recytatorski, wszyscy uczniowie pięknie zaprezentowali twórczość noblistki, a nagrodzeni zostali: Wiktor Traczyk, Szymon Wysocki oraz Jan Grzymkowski.

Serdecznie dziękujemy Pani Jolancie Szymańczyk dyrektorowi COEK Studio oraz Panu Szymonowi Ostromeckiemu za możliwość nagrania audiobooka, za przygotowanie młodzieży oraz zmontowanie materiału. Bez ich zaangażowania nie byłoby to możliwe

Innowacyjna szkoła – to my!!! 

Jak wszystkim, albo prawie wszystkim wiadomo – zdobyliśmy wyróżnienie w konkursie “Innowacyjna szkoła/Innowacyjny nauczyciel” organizowanym przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie i Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie statuetek nastąpiło 15.11.2023r. podczas V Międzynarodowego Forum Nowatorstwa Pedagogicznego. Tytuł i statuetka w naszych rękach i ogromna satysfakcja. Serdecznie dziękujemy ZAANGAŻOWANYM SENIOROM i NAUCZYCIELOM za wsparcie naszej innowacji pedagogicznej „SZKOŁA Z BABCIĄ I DZIADKIEM”, autorowi i realizatorowi tego pomysłu PANI JOANNIE FALKOWSKIEJ i oczywiście jej wspaniałym UCZNIOM.

ŚWIĘTUJEMY ŚWIATOWY DZIEN TABLICZKI MNOŻENIA

Nasza szkoła po raz kolejny została przyjęta do grona Lokalnych Organizatorów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia i otrzymała licencję.”Celebrować WTMDAY” W 2023 roku obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia przypadły na 17 listopada. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką.

Więcej

Uczniowie naszej szkoły
sprawdzili tę zasadę grając w quizy z użyciem telefonu komórkowego, układając domina matematyczne, rozwiązując zaczarowane tabliczki mnożenia, grając w bloksy, czy rozwiązując tabliczki szczęścia…. Jednym słowem dobra zabawa szła
w parze z ćwiczeniem umiejętności rachunkowych i logicznym mysleniem. Klasy najstarsze wzięły udział w pokazach filmowych „Co by było gdyby…?”, gdzie Randall Munroe wykorzystuje matematykę, fizykę, logikę i humor, żeby odpowiedzieć na z pozoru absurdalne pytania „Co by było gdyby…?” (Na przykład: „Co by było, gdyby uderzyć piłkę poruszającą się z prędkością
światła?”) oraz „Matematyka na zawsze”, gdzie Eduardo Sáenz de Cabezón z urokiem i humorem odpowiada na pytanie, które zaprząta głowy wielu uczniów: „PO CO NAM TA MATEMATYKA ?” a przy okazji pokazuje piękno królowej nauk. W zabawy matematyczne zostali włączeni również uczniowie klas najmłodszych, którzy kolorowali, liczyli sówki, widniejące na logo akcji.
Umiejętności rachunkowe i zaangażowanie zostało nagrodzone otrzymaniem tytułu experta tabliczki mnożenia.
To był matematyczny dzień.

URODZINY NIEPODLEGŁEJ

Niezwykle ważny dzień dziś mamy  – Święto Odzyskania Niepodległości –  na ulicach  biało i czerwono, w telewizji  i internecie dziennikarze, historycy przypominają wydarzeniach, które po 123 latach zaborów pozwoliły na odrodzenie w 1918 roku Państwa Polskiego – niezależnego, suwerennego. W naszej szkole przygotowania do Urodzin Niepodległej  trwały cały tydzień, a kulminacja nastąpiła w poniedziałek 13.11,  ale  już  11.11  mogliśmy podziwiać pierwsze efekty przygotowań-wzruszający koncert patriotyczny z udziałem naszych uczniów i absolwentów w PCKiSz oraz po raz pierwszy udział naszego Pocztu Sztandarowego  w miejskich uroczystościach .

Więcej

 Uczniowie ze Szkoły Podstawowej TWP chcieli ten dzień uczcić  radośnie. Kiedy młodzi legioniści szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały one przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Są one częścią naszej historii i narodowej kultury. Zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca.     

Celem naszej uroczystości było to, aby te pieśni ciągle żyły i żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy    w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty upragnioną wolność.

Na szczególną uwagę zasługuje   Korowód , który przeszedł spod szkoły na Plac marszałka J. Piłsudskiego Uczniowie z biało-czerwonymi rozetkami, nieśli narodową flagę, przypominając mieszkańcom o 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Ten Biało-Czerwony Korowód miał być też okazją do wyrażania radości i dumy z bycia Polakami

   Wszyscy uczestnicy wykazali się wspaniałymi umiejętnościami, wiedzą  i zaangażowaniem.