Szkoła Podstawowa Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Ciechanowie

Świat ukryty w słowach

-GALERIA ZDJĘĆ

SUPER CZYTELNICY Z TWP

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Projekcie Czytelniczym "Książki to nasi najlepsi przyjaciele " i po raz kolejny zdeklasowali rywali z innych szkół. Na podsumowaniu, które odbyło się 18 czerwca w siedzibie organizatora, SP6 W Ciechanowie nagrody odebrali: w kategorii klas starszych (kl. VII-VIII i oddziały gimnazjalne): Olga Świercz -I miejsce, Marcin Niski- II miejsce i Zuzanna Majkowska- III miejsce. W kategorii młodszej na podium stanęła Alicja Reduch zajmując II miejsce. Gratulujemy świetnego wyniku.

 

RECYTUJEMY TUWIMA

 

Dnia 27.05.2019 r. w Szkole Podstawowej TWP w Ciechanowie odbył się szkolny Konkurs Recytatorski poezji J. Tuwima.

            Celem konkursu było popularyzowanie twórczości poety, rozwijanie zdolności recytatorskich, prezentowanie umiejętności uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, a także wyłonienie trzyosobowej reprezentacji szkoły do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim im. Władysława Broniewskiego w Szkole Podstawowej Nr 5 w Ciechanowie, który odbędzie się 30 maja 2019 r. o godz. 12.00.

            Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. I - III. Wzięło w nim udział 11 uczniów. Gościnnie swoje utwory   zaprezentowali także uczniowie kl. IV: Oliwia Kozera i Jakub Kowalski.

            Komisja w składzie:

Przewodnicząca – p. dyr. Tatiana Sęk, polonistka p. Irena Borzęcka oraz opiekunka koła :”Świat słowem pisany” – p. J. Jakowska.

Oceniały uczestników wg. następujących kryteriów: dobrej interpretacji utworu, dykcji, kultury słowa, gestu scenicznego, elementu ruchu, stroju.

Spośród uczestników wyłoniono trzyosobową reprezentacje szkoły do konkursu  międzyszkolnego.

  1. Paulina Szczepańska – „Spóźniony Słowik”
  2. Aleksandra Dubikowska - „Spóźniony Słowik”
  3. Zofia Śmigowska – „Gdyby……”

Wyróżnienie otrzymali:

Oliwia Kozera za utwór „O Grzesiu Kłamczuszku i jego cioci”

Kornelia Boniakowska  za utwór „Areoplan”  wyróżnienie za  interpretację wiersza „Słówka i słufka” –Wiktor Margel.

Zmagania szkolne, a następnie udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 zaowocowały udziałem naszych uczennic oraz I miejscem, które zajęła Zosia Śmigowska! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

           

CAŁE MIASTO CZYTA DZIECIOM!

W ramach akcji ,,Całe miasto czyta dzieciom” mieliśmy przyjemność wysłuchać baśni H. Ch. Andersena czytanych przez Panią Starostę Joannę Potocką - Rak oraz Przewodniczącą Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Promocji Zdrowia, a także lekarza rodzinnego - Elżbietę Wioletę Kuminiarczyk. Dziękujemy!

 

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi, jak co roku w naszej szkole, obchodziliśmy bardzo uroczyście. Przyświecał nam cel : kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, dostrzegania potrzeb recyklingu i segregacji śmieci,  uświadomienie roli, jaką uczniowie mogą odegrać w swoim najbliższym środowisku.

Z tej okazji na uroczystym apelu uczniowie klas młodszych oraz członkowie koła ,,Świat ukryty w słowach" przygotowali inscenizację o tematyce ekologicznej pt. ,,Jaś i Małgosia", w której zachęcili wszystkich o dbanie o las i właściwe odżywianie. Uczniowie ,,Krasnale" przybliżyli życie w lesie, w którym człowiek nie zawsze zwraca uwagę na ochronę przyrody i żyjące tam zwierzęta. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej i bardzo wymowna dekoracja odzwierciedlająca treść całego przedstawienia. Została ona zaprojektowana i wykonana przez p. J. Kokoszę.

                               Uczniowie klas starszych przygotowali interesującą prezentację multimedialną pt. „ Piękna nasza Polska cała ” prezentując zebranym najpiękniejsze i nienaruszone jeszcze przez cywilizację regiony naszego kraju, w których możemy odpoczywać i podziwiać piękno i bogactwo przyrody.

                               Proces kształtowania postaw proekologicznych jest w naszej szkole procesem ciągłym, a zauważalne efekty odziaływań przynoszą oczekiwane rezultaty i motywację do dalszego działania.

 

OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ

 20 marca naszą szkołę odwiedziła Pani Mirosława Lewandowska, bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkała się ona z uczniami klas IV i VI. W ramach akcji Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady gość przybliżył uczniom postać pisarki Małgorzaty Musierowicz oraz cykl powieści znanych jako seria Jeżycjada. Dzieci wysłuchały kilku fragmentów z powieści autorki, by móc przekonać się, że przygody bohaterów Jeżycjady nie tylko są zabawne, ale również aktualne. Na koniec przyszedł czas na rozmowę o zainteresowaniach czytelniczych oraz wspólną fotografię.

 

PODZIĘKOWANIE!

Podziękowanie Pana Prezydenta Andrzeja Dudy dla Szkoły Podstawowej TWP!

Lekturą Narodowego Czytania dnia 8 września 2018 roku było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej – te słowa przekazał Prezydent Andrzej Duda w swoim liście. Szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą stał się inspiracją do udziału w narodowej akcji i czytania ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego przez Uczniów, Rodziców oraz Nauczycieli Szkoły Podstawowej TWP. Był to dzień, w którym pochyleni nad książką,  czuliśmy, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Była to nie tylko jednorazowa akcja czytelnicza, ale akcja, która trwa do chwili obecnej w naszej szkole.

      Tuż przed świętami otrzymaliśmy List Prezydenta Andrzeja Dudy z podziękowaniem za zaangażowanie w akcję ,,Narodowego czytania”. Niezwykłą niespodzianką był przekazany okolicznościowy egzemplarz ,,Przedwiośnia” oraz życzenia świąteczne.

 

POŻEGNANIE JESIENI

 „IDZIE LASEM PANI JESIEŃ,,JARZĘBINĘ W KOSZU NIESIE”

  Działo się to w poniedziałek 26.11.2018 r. Za oknem późna jesień, szaro i ponuro, ale za to w Szkole Podstawowej TWP dominowały różnorodne kolory „złocistej jesieni”. Na polanie leśnej w auli naszej szkoły mieszkańcy lasu opowiadali o ostatnich przygotowaniach do nadchodzącej zimy.

  Honorowymi gośćmi zasiadającymi w pierwszych rzędach auli szkolnej były przedszkolaki z Przedszkola AMO w Ciechanowie wraz z wychowawczyniami oraz uczniowie nauczania początkowego naszej szkoły. A wszystko to działo się za sprawą uczestników koła recytatorskiego „Świat słowem pisany”. Treści przedstawione w teatrzyku wytworzyły miłą, ciepła atmosferę, utrwaliły zebraną wiedzę na temat jesieni i jej darów. Przedstawienie w nowej aranżacji wzbogacone zostało piosenkami, zabawami ruchowymi i tańcem. Niemałe wrażenie na widzach sprawił Mateusz Ceranowski – uczeń KL. III - grając na skrzypcach „Jesienną zadumę”. Na ogólny obraz przedstawienia złożyły się również proste, a zarazem kreatywne stroje uczestników wykonane przez rodziców. Dopełnieniem całości była kolorowa i prześliczna dekoracja. Choć niektóre dzieci długo walczyły z tremą przed występem w efekcie wszystko przebiegło zgodnie ze scenariuszem. Występ zmotywował dzieci do jeszcze większej aktywności i mobilizacji, a także dał poczucie własnej wartości i wiary we własne siły. Widzowie byli pod wrażeniem młodych aktorów, o czym świadczyły gorące brawa. Po obejrzeniu przedstawienia nasi mali goście zostali obdarowani drobnymi upominkami oraz zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

MŁODE POETKI!!!

  W dniach 25-26.10.2018r. w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,Poezji Polskiej" organizowanym przez Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, Uczennice SP TWP zajęły zaszczytne miejsca: Barbara Kolak - I miejsce, natomiast Alicja Reduch - otrzymała wyróżnienie. BRAWO!

 

BYLIŚMY UCZNIAMI PANA KLEKSA

 

  Tak mogły powiedzieć dzieci z klasy 2. i 3. szkoły podstawowej, które 29 października 2018r. uczestniczyły w niezwykłych zajęciach pt. ,,Jeden dzień w Akademii Pana kleksa”, przygotowanych przez ich kolegów z klasy czwartej.

Podczas tej lekcji mogli przenieść się oczyma wyobraźni w magiczny świat powieści Jana Brzechwy, poznać Ambrożego Kleksa, tworzyć jego oryginalny strój i cieszyć się z otrzymanych piegów. Poznali też tajniki lekcji kleksografii oraz niecodziennych zajęć geografii. Na wszystkich uczestników czekało kolorowe i pyszne śniadanie, prawie takie jak w Akademii, oraz balony z ,,magicznym” okiem badającym świat.