Ciekawe lekcje

Zajęcia w Państwowej Uczelni Zawodowej <-link

Zajęcia laboratoryjne w PUZ <-link

 

Informatyka w życiu codziennym 

 W dniu wczorajszym gościliśmy - studenta informatyki Aleksandra Kowalczuka, który przybliżał możliwości zastosowania wiedzy w praktyce m.in. poprzez diagnostykę sprzętu, systemów oraz możliwości programistyczne. Dziękujemy!

Klasa 4 w Parku Nauki Torus

W środę 5 lutego uczniowie klasy 4 wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę do Parku Nauki Torus. Uczniowie rozpoczęli pobyt w „Torusie” od lekcji chemii, gdzie pod okiem prowadzącej przeprowadzili doświadczenia pod kątem zasadowości oraz kwasowości podstawowych składników, które posiadamy w domu (np.mydło, proszek do prania itp.). Następnie uczniowie
zwiedzali znajdującą się w Torusie ekspozycję oraz dowiedzieli się jakie zadanie miała spełniać wieża ciśnień.

 

Dnia 5 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Nutelli! A więc bez wyrzutów sumienia mogliśmy skonsumować cały słoik tego pysznego kremu :-) to najbardziej znany na świecie kakaowo - orzechowy krem do smarowania pieczywa , obecny w 190 krajach. Wszyscy zajadaliśmy się pysznymi kanapkami, goframi, waflami, a nawet czekoladowymi torcikami. Najbardziej smakował dzieciom na łyżce prosto ze słoika.

To był bardzo słodki dzień !!!

 

"Kosz pełen zdrowych owoców i warzyw” - zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem Magicznego dywanu 4 lutego 2020 r. Mirosława Ostrowska pracownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów BP w Ciechanowie przeprowadziła zajęcia dla uczniów klasy 0B SP TWP na temat spożywania przez dzieci zdrowych przekąsek Przedszkolaki po krótkiej rozmowie na temat jedzenia owoców i warzyw jako zdrowych smakołyków wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Arbuz” Następnie z dużym zaangażowaniem rozwiązywały zadania przygotowane przez prowadzącą. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali ćwiczenia z użyciem Magicznego dywanu❣❣❣

16.01❣ - Klasa 1c odwiedziła 👩‍🎓👨‍🎓 Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechanowie 📚📕😍📜📖 Odbyły się tam zajęcia dydaktyczne 🎓🙂📕z "Magicznym Dywanem ". Dziękujemy ❣📚❣📚❣
 
 

Zajęcia laboratoryjno-technicznych w PUZ w Ciechanowie <- link

Zajęcia w laboratorium chemicznym <- link

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w SP TWP czyli kulinarne i baaardzo smaczne warsztaty prowadzone przez mamę Antosi  - Annę Puczyńską. Dziękujemy!

Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia zagościł już w klasach 0. Nasza szkoła zamieniła się na moment w pracownię plastyczną. To właśnie 6 grudnia nasi najmłodsi uczniowie razem ze swoimi rodzicami wzięli udział w Warsztatach Bożonarodzeniowych. Wszyscy wykazali się wielką pomysłowością i kreatywnością. W rodzinnej atmosferze powstały piękne karty świąteczne, którymi dzieci wkrótce obdarują swoich najbliższych. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.

Warsztaty bożonarodzeniowe w klasach pierwszych

6 grudnia uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych  przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Pozytywni  Historyczni. Dzieci poznawały  tradycje i obrzędy świąteczne z różnych państw w Europie i na świecie. Byli bardzo zainteresowani. Następnie mieli za zadanie wykonanie ozdób na choinkę z masy ceramicznej. Wyklejali aniołki, gwiazdki, dzwoneczki, zabawa  była świetna i bardzo się im podobała.

Mikołaj w klasie I B

6 grudnia dzieci  z klasy pierwszej B  niespodziewanie odwiedził Mikołaj z pełnym workiem prezentów. Dzieci były zaskoczone ale  i zadowolone ,że Mikołaj pamiętał o nich. Na zakończenie spotkania uczniowie zaśpiewali Mikołajowi kolędę.

Barbórka w naszej szkole

4 grudnia górnicy obchodzą swoje święto Barbórkę ,w dniu imienin Barbary, patronki górników. Naszą szkołę dziś odwiedził górnik w galowym mundurze. W klasach pierwszych opowiadał o ciężkiej pracy w kopalni, o wydobywaniu węgla, o niebezpiecznych warunkach pracy. Zainteresowane dzieci zadawały pytania, oglądały zdjęcia, przymierzały czapkę górniczą zwaną "czako". W spotkaniu z górnikiem uczestniczyli również uczniowie z innych klas młodszych.

 

 WIDOWISKO ,,ARKA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH’’

29 listopada uczniowie klas drugich korzystając z zaproszenia Pani Dyrektor Jolanty Grudzińskiej, wybrali się do studia COEK. Obejrzeli tam ,,Arkę wszystkich świętych’’ w wykonaniu aktorów Teatru Form Wielu. Widowisko opowiadało o żywocie świętych i zwierzętach towarzyszących im w ziemskiej wędrówce. Było wiele
elementów humorystycznych, uczniowie więc świetnie się bawili bijąc brawo aktorom.

 

 Dzień Kredki z Wyspiańskim w SP TWP

Dwie grupy łączące uczniów z klas starszych i młodszych, spędziły dzisiejsze godziny plastyki i edukacji plastycznej na obszernym holu szkoły uczestnicząc we wspólnych zajęciach  „ z kredką w tytule”

Dzieci, po zapoznaniu się lub w przypadku niektórych przypomnieniu, różnorodności wyboru kredek – ołówkowe, pastele olejne, pastele suche, świecowe, akwarelowe oraz możliwości (efektów ) jakie one dają, przystąpiły do malowania „Portretu dziewczynki”. 

Prace mogły być inspirowane wyeksponowanymi  reprodukcjami portretów Stanisława Wyspiańskiego, który podobnie jak dzieci pokochał kredki (pastel suchą) i namalował nimi większość swoich prac.  Pomimo tego, że była to miłość trochę z konieczności (uczulenie na  olejną biel cynkową) to prace artysty wciąż urzekają swoją lekkością, paletą barw, światłem, kompozycją i doskonałym ukazaniem charakteru postaci.

Do portretów pozowały dwie dzielne modelki Wiktoria Blantenberg i Róża Pikus  członkinie szkolnego koła plastycznego.

Swoją pomocą i wsparciem duchowym osobom, które tego potrzebowały służyli życzliwie pozostali członkowie koła plastycznego : Ala Żbikowska, Lena Sadowska, Nadia Mamińska, Wiktoria Kowalska, Julia Ostaszewska, Iza Przytuła.

Wspólne zmagania z kredką i Wyspiańskim znajdą swój finał w wielkiej wystawie wszystkich prac na korytarzu szkolnym. Zaangażowanie uczestników zajęć oraz efekty ich prac doskonale ilustrują tezę, że warto się przełamać, pokonać stereotypy, aby w końcu odkryć w sobie radość tworzenia, która uskrzydla i pcha do dalszych, kreatywnych działań. Udało się pokazać, że malowanie portretów z modela nie musi być trudne i sprawia dużo radości. Warto bowiem odkrywać w sobie nowe możliwości i poszukiwać nowych twórczych rozwiązań,  bo to „dodaje skrzydeł” we wszystkich dziedzinach życia.

Organizatorki:

Beata Leśniewska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Irena Turowska – nauczyciel plastyki

 

Wycieczka do Firmy Kross w Przasnyszu

W czwartek 14 listopada uczniowie klas pierwszych  dzięki uprzejmości rodzica  zwiedzali  Firmę Kross w Przasnyszu produkującą rowery . Dzieci miały możliwość obejrzenia kolejnych etapów powstawania roweru; jak  kolejne części były montowane i  końcowy efekt pracy wielu pracowników- czyli rower. Uczniowie  z zaciekawieniem słuchali  informacji od osób prowadzących grupy, zadawali pytania, byli zainteresowani  całą produkcją. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała. Dzieci otrzymały również upominki.

 

LEKCJA HISTORII W RUCHU CZYLI OSWOIĆ OŚ CZASU

Jedną z podstawowych umiejętności, jaką czwartoklasiści muszą opanować na lekcjach historii jest określanie wieków i układanie dat chronologicznie tak przed naszą erą, jak w naszej erze. Aby zapoznać ich z tym tematem nauczyciel historii zorganizował lekcję w ruchu - uczniowie tworzyli oś czasu z zaproponowanych przez siebie dat przypinając je klamerkami do rozwieszonego między filarami sznurka. Taka forma sprawiła,.że trudny temat udało się "oswoić".
 
 
"Bądźmy uważni, bądźmy bezpieczni" - lekcja edukacyjna
Dnia 31.10.2019r uczniowie kl,,0" Szkoły Podstawowej TWP gościli w swojej sali przedstawicieli służb mundurowych m.in. Straży Miejskiej i Straży Pożarnej w Ciechanowie. Goście zapoznali uczniów ze swoją pracą oraz akcesoriami, jakimi posługują się w czasie wykonywania swoich obowiązków służbowych. Nie zabrakło pokazu stroju, w który strażak ubiera się do pożaru, a także okazji przymierzenia kasku i oceny jego ciężaru. Uczniowie utrwalili dotychczas zdobyte wiadomości o pracy służb ratowniczych, numerach alarmowych, a także zachowaniu się w sytuacji zagrożenia i wezwania pomocy. Wzbogacili słownictwo o nowe pojęcia ,,pojazdy uprzywilejowane" i ,,korytarz życia". Spotkanie przebiegło w atmosferze zainteresowania i zaangażowania ze strony uczniów, którzy pytali o sprawy, które ich interesowały. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

 

Chwila zadumy i wspomnień.

Uczniowie klas 0 wraz z wychowawczyniami udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego w Ciechanowie, by uczcić pamięć zmarłych bohaterów naszej wolności. Na miejscu odbyła się rozmowa z dziećmi na temat zbliżającego się święta zmarłych, a także o ważnych dla Polski osobach takich jak Józef Piłsudski. Na koniec dzieci zapaliły i złożyły przy pomniku znicze.

W dniu 31.10.2019r klasa 7 przygotowała lekcję na temat Halloween dla klasy 6 i klas młodszych. Uczniowie poznali zwyczaje i tradycje Wielkiej Brytanii i USA.

 

Podróż po krainie gatunków filmowych - to wspaniała lekcja z filmem i o filmie dla naszych najmłodszych uczniów - rekomendowana przez rzeczoznawcę MEN.

 

 W dniu 29.10.2019r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć Pana Krzysztofa Kuklak - tatę Kornelki , uczennicy naszej szkoły na niezwykłej lekcji. Dzięki gościowi uczniowie klas 3a i 3b pogłębili wiadomości na temat bezpiecznego zachowania na drodze, a także zapoznali się z zawodem. Egzaminatora prawa jazdy. Dziękujemy!

Gra terenowa? Tajemnice Ciechanowa? jest okazja dla dzieci do zapoznania sie z historia naszego miasta poprzez doskonala zabawe. Podstawowymi wymaganiami gry jest dobra orientacja w terenie oraz umiejetnosc czytania mapy. Podczas wedrowki po historycznych punktach w Ciechanowie, gracze dostaja wskazowki oraz zadania do wykonania. Na swojej trasie spotykaja postaci, ktore pomagaja rozwiazac zagadki, jednoczesnie przyblizajac realia panujace w czasach przeszlych. Na koncu wedrowki oprocz symbolicznego skarbu, uczestnicy sa wzbogaceni o wiedze oraz dobry humor.

 

W Światowym Dniu Orgiami mieliśmy okazję do wspólnej zabawy na lejcach techniki składając. kartki kolorowego papieru

Dnia 18 października gościliśmy w klasach drugich panią Justynę Jarczewską, która jest dietetykiem.Uczniowie pozyskali informacje na temat ko to jest dietetyk i czym się zajmuje?. Dowiedzieli się, że głównym celem pracy dietetyka jest zachęcanie do zmiany nawyków żywieniowych oraz wspomaganie leczenia dietetycznego wielu chorób. Pani Justyna omawiając z dziećmi piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na ogromną rolę aktywności ruchowej oraz podkreślała walory smakowe i zdrowotne warzyw w naszej codziennej diecie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji chętnie wypowiadając się na temat swojej diety. Łącząc się w pary bawili się w lekarza – dietetyka oraz pacjenta, z którym przeprowadzany jest wywiad. Udzielali swojemu ,,lekarzowi’’ odpowiedzi na rożne pytania, np.: ,,Czy jesz regularne posiłki?’’, ,, Jak często pijesz wodę?’’, ,,Jak często jesz warzywa?’’, ,,Czy codziennie zabierasz II śniadanie do szkoły?’’, ,,Jak lubisz spędzać czas wolny?’’. Pani dietetyk łącząc elementy zdrowego  odżywiania z aktywnością fizyczną, ciekawie zachęcała dzieci do bardziej świadomego dbania o własne ciało i zdrowie. Na zakończenie spotkania drugoklasiści pod okiem dietetyka przygotowali smaczne, kolorowe kanapeczki, oczywiście z dużą ilością warzyw. Pani Justyna Jarczewska profesjonalnie scharakteryzowała swój zawód, przekazała dzieciom dużo ciekawych informacji oraz odpowiedziała na wiele pytań. Po takim spotkaniu dzieci z pewnością częściej będą sięgać po zdrowe produkty. Bardzo dziękujemy za spotkanie. Wychowawczynie klas drugich: Beata Leśniewska, Elżbieta Grzeszczak.

Ortografia na wesoło!

Październik jest miesiącem cyberbezpieczeństwa. Z Internetu korzystają coraz młodsi użytkownicy. Czas pierwszych kontaktów z komputerem i Inter­netem to doskonały moment, aby poprzez wspólną zabawę pokazać dzieciom pozytywne zastosowania Internetu oraz ostrzec je przed czyhającymi w sieci zagrożeniami.  W związku z powyższym, 17 października klasa IIb uczestniczyła w zajęciach przeprowadzonych przez pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie – panią Wiolettę Gałązkę – UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy na temat: ,,Do czego wykorzystujemy my jako dzieci oraz nasi rodzice Internet?’’ Następnie dzieci bawiły się kłębkiem wełny w budowanie sieci i zobaczyły jak powstaje sieć komunikacyjna. Kolejnym elementem zajęć było obejrzenie krótkich filmów ze strony sieciaki.pl. ,,Chroń swoją prywatność’’, ,,Mów, jeśli coś cię zaniepokoi’’ oraz ,,Nie umawiaj się z nieznajomymi’’. W efekcie dzieci zrozumiały, że korzystanie z sieci niesie ze sobą wiele korzyści, ale też wiele niebezpieczeństw. Aby zadbać o siebie podczas surfowania w sieci, należy przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Ponadto aby Internet był bezpiecznym, ale także przyjaznym miejscem warto pamiętać o zasadach poprawnego zachowania się w sieci, czyli o Netykiecie. Była to bardzo pouczająca lekcja dla uczniów naszej klasy. Zainspirowała dzieci do wykonania wspólnego plakatu na zakończenie zajęć oraz pracy plastycznej na konkurs organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną pt.: Komputer ogranicza moją wolność.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

„Zdrowo jem, więcej jem”

Grupa " KUCHCIKOWO" poznaje tajniki od ,,kuchni' czyli zdobywa wiedzę na temat zdrowego odżywiania się. Zgodnie z przystąpieniem do X edycji "Zdrowo jem, więcej wiem" na zajęciach jest twórczo i kreatywnie.

 
 
Kuchcikowo  zdrowo je i co roku więcej wie!
 

W dniu 26 września uczniowie klasy II a i II b odwiedzili WORD i uczestniczyli w bardzo atrakcyjnych zajęciach edukacyjnych, które  prowadziła pani Anna Smolińska.  Celem zajęć  było propagowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  Uczniowie wykazali się dużymi  umiejętnościami pełniąc rolę np. policjanta kierującego ruchem drogowym,  bez trudu rozpoznawali najważniejsze znaki drogowe, kolory sygnalizacji oraz zasady przechodzenia na drugą stronę ulicy.  Dzieci obejrzały film, który był okazją do   uświadomienia sobie jak ważne jest bezpieczne zachowanie pieszego, rowerzysty czy pasażera. Zabawa, inscenizacja i kreatywne zadania przyczyniły się do poszerzenia wiedzy w  zakresie bezpieczeństwa. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali super  upominki,  które sprawiły im wielką radość. Radośni i z bagażem nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły.
  

 
Dzień Spadającego Liścia w SP TWP, czyli jak twórczo i aktywnie witamy jesień!
 

Dnia 16 września 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych  z Policjantem. Głównym celem spotkania było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze . Uczestniczące w spotkaniu dzieci  chętnie  odpowiadały na pytania zadawane przez zaproszonego gościa,  z dużym zainteresowaniem obejrzały film ilustrujący prawidłowe zachowania się pieszych na drogach. Razem z Panem Policjantem  dzieci ćwiczyły przechodzenie przez ulicę na pasach. Na zakończenie otrzymały odblaski.

 
 

26 sierpnia w naszej szkole uczniowie klas pierwszych bawili się na zajęciach adaptacyjnych, mających na celu przełamanie własnego onieśmielenia na tle grupy, doskonalenia umiejętności współpracy grupą,  angażowania  się we wspólne działania i przestrzegania  ustalonych zasad i reguł podczas zabaw i ćwiczeń . Dzieci chętnie brały udział pokonując kolejne zadania - zawody sportowe, segregowanie naturalnych materiałów i układanie z nich wzorów, dekorowanie według własnego pomysłu kredki. Dzieci bawiły się doskonale!

 

 Zajęcia adaptacyjne -dzień drugi

Dziś pierwszoklasiści po raz drugi uczestniczyli w zajęciach adaptacyjnych. Świetnie bawili się przy muzyce, rozwiązywali  zagadki związane ze szkołą, pięknie malowali farbami ilustracje przedstawiające szkołę. Bardzo sprawnie wykonywali ćwiczenia ze skakanką. Dzieci były bardzo zadowolone.

              BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

   Jednym z głównych priorytetów naszej szkoły jest bezpieczeństwo ucznia w  każdym  aspekcie. W związku z tym  w dniu 11 września br.  pracownik Straży Miejskiej  -  pani Anna Wodzyńska przeprowadziła w klasie II a i b zajęcia pod hasłem  ,,Bezpieczna droga do szkoły. Zajęcia były bardzo ciekawe, gdyż łączyły elementy edukacji  z zabawą. Na  „ upozorowanej  ulicy’’ uczniowie  pod  bacznym okiem strażnika uczyli się prawidłowego przejścia przez  jezdnię,   prawidłowej reakcji na sygnały świetlne  i   właściwych zachowań  uczestnika  ruchu drogowego. Pogadanka oraz pokaz miały  na celu nie tylko przybliżyć dzieciom zasady ruchu drogowego, ale i  uwrażliwić na niebezpieczeństwa czyhające na drodze.

ROK SZKOLNY 2018/2019 

 
Lekcja magicznej chemii  dla uczniów klasy 1a i 2b SP TWP  w Liceum Ogólnokształcącym im.
Zygmunta Krasińskiego to niezwykłe zabawy ciekłym oraz suchym lodem, zamrażanie roślin a
także ich tworzenie to także nauka połączona z fantastyczną zabawą. Dziękujemy!
 
 
W dniu 7 czerwca uczniowie klasy 8 i klas trzecich gimnazjum TWP uczestniczyli w warsztatach doświadczalnych z chemii zorganizowanych przez I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie. Zajęcia zostały przygotowane przez uczniów klas biologiczno - chemicznych i biologiczno - medycznych pod kierunkiem p. E. Drzewieckiej w ramach II edycji Dni Odkrywcy i dotyczyły zagadnień chemii eksperymentalnej. Ciekawie pokazane i omawiane przez prowadzących doświadczenia, wzbudziły duże zainteresowanie przybyłych na warsztaty uczniów. Można było zobaczyć próby ogniowe, chemiczne świetliki i duszki, a nawet dżina. Dużym powodzeniem cieszyły się również doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu. Po raz kolejny mogliśmy przekonać się, że nauka bywa trudna, ale jednocześnie jest bardzo ciekawa.

W ostatni poniedziałek uczniowie klas III gimnazjum-  grupy zaawansowanej języka angielskiego odbyli lekcję na pobliskiej hali. Michał, Mateusz i Maciek opowiedzieli o zdrowym stylu życia i odpowiednich ćwiczeniach. Reszta klasy starała się wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

W dniu 27 maja w klasie I a odbyły się zajęcia z Mamą i Tatą. Dzieci starannie przygotowały się do tych zajęć. Po powitaniu, słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność rodzicom za dobroć, cierpliwość, wyrozumiałość i serce, które wiele rozumie i wybacza. Następnie popisów było co nie miara. Jeden z uczniów przygotował zestaw ciekawostek przyrodniczych, inny opowiedział zabawne żarty o szkole i rodzicach, nie zabrakło wspaniałej gry na skrzypcach, tańca, czy pokazu sztuki walki - teakwondo. Na zakończenie uczniowie wręczyli rodzicom upominki i własnoręcznie wykonane laurki. Atmosfera spotkania była bardzo radosna i przebiegała w niezwykle rodzinnej atmosferze.

 

Dzień Matki  to szczególny i najpiękniejszy dzień w roku, któremu towarzyszy magiczna atmosfera. W tym dniu wszystkie Mamy obchodzą swoje święto, a dzieci mogą okazać im swoją miłość i szacunek. Z tej okazji w dniu 24 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej TWP uczniowie zorganizowali uroczystość dla swoich Mam. Po przywitaniu i montażu słowno-muzycznym odbyły się lekcje, na których dzieci miały okazję usiąść w ławce obok swojej Mamy. W klasie IV była to lekcja matematyki. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki matematycznej czy rozwiązywanie zagadek logicznych oraz gra w sześcienne kości, polegająca na tworzeniu ułamków, ich porównywaniu były okazją do wspólnej zabawy z elementami rywalizacji oraz utrwalenia wiedzy matematycznej.
Na koniec nie zabrakło wykonanych własnoręcznie upominków („prestiżowych” wisiorków) oraz słodkiego poczęstunku.

 

Piątkowy poranek, bo już o 7:20, wszystkie mamy z klasy 2B spotkały się z okazji ich święta. Muzyka, taniec i piękne słowa towarzyszyły uczniom w wyrażaniu miłości i pozytywnych emocji dla swoich najdroższych Mam. Dopełnieniem były słodkości i listy przygotowane na tę okoliczność. Następnie odbył się szkolny koncert, a po nim lekcja, w której Mamy obserwowały, ale i brały czynny udział w poszczególnych zadaniach, które należało wykonać ze swoim dzieckiem. Tego dnia także towarzyszyły 2B zabawy i gry integracyjne. Była to chwila z Mamą i dla Mam. :*

 

24 maja w klasie Ib odbyła się lekcja otwarta, na którą zostały zaproszone wszystkie mamy z okazji Ich święta. Dzieci zaprezentowały mamom różne umiejętności: rozwiązywały rebusy, działania matematyczne, kończyły rozpoczęte zdania, układały rozsypanki wyrazowe, czytały piękny tekst o mamie oraz recytowały wiersz i śpiewały piosenkę z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Nie zabrakło też wspólnych zabaw z mamusiami. Było miło, wzruszająco, zabawnie.

 

Zajęcia otwarte " Dzień Matki"

Dnia 24 maja w klasie 0 B zostały przeprowadzone zajęcia otwarte dla Mam z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach: recytowały wierszyki, śpiewały piosenkę "Dla Mamy", dobierały do sylaby ma- zakończenia, w wyniku czego powstawały wyrazy, jak  nazywamy swoje mamy np. mamusia, mateńka, mama. W kolejnym zadaniu dzieci wybierały paski z cechami swoich mam i naklejały je na płatkach kwiatów, które z kolei zaraz wręczyły mamie. W czasie przerwy śródlekcyjnej dzieci tańczyły przy piosence pt." Smerfy małe". W trakcie ostatniego zadania mamy bardzo chętnie pomagały swoim pociechom odkodować obrazek przedstawiający uśmiechnięte serce. Na zakończenie dzieci wręczyły upominki  w postaci samodzielnie wykonanych bransoletek z koralików oraz portrety Mam. Mamy były bardzo zadowolone.

 

14 maja 2019 r. uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie uczestniczyli   w warsztatach czytelniczych ph. „W bibliotece można się bawić” zorganizowanych przez Małgorzatę Komor oraz Wiolettę Gałązkę z Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie. Okazją do spotkania był  Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Na zajęciach dzieci zapoznały się z książką Gwidona Miklaszewskiego pt. „Bajeczka   o książeczce”. Następnie na podstawie opowiadania samodzielnie stworzyły grę offline. Gratulujemy pierwszakom pomysłowości!

 

25.04.2019 uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach plastycznych, na których wykonali ekologiczne rzeźby. Poznali nową, ekologiczną metodę wyrazu plastycznego i jak zwykle przy takich okazjach świetnie się bawili.

 

W dniu 17. 04. uczniowie z klasy 7 wzieli udzial w warsztatach Wielkanocnych. Mlodziez miala mozliwosc poznania wielu tradycji zwiazanych z obchodami Świąt Wielkanocnych m.in. technika wykonania pisanek, kraszanek. Uczniowie zrobili samodzielnie ozdoby swiateczne. Wszystkim dopisywaly wysmienite humory. 

 

We wtorek klasa 6 uczestniczyła w warsztatach wielkanocnych w PCKiSz w Ciechanowie  uczniowie stworzyli piękne tradycyjne ozdoby

 

Wycieczka do Gołotczyzny

Dnia 10 kwietnia klasy o A i B wyjechały na wycieczkę do Gołotczyzny do Muzeum Pozytywizmu. Pierwszą atrakcją był przejazd pociągiem. W Muzeum dzieci wykonywały palmy wielkanocne. Po  ukończonej pracy odpoczywały w parku piekąc kiełbaski przy ognisku oraz bawiąc się. Później odwiedziliśmy Zespół Szkół Centrum  Kształcenia Rolniczego  w Gołotczyźnie , gdzie dzieci zwiedziły  szkołę i jej otoczenie. Wycieczka była udana, a dzieci zadowolone.

 

    Uczniowie klasy I A mieli przyjemność gościć mamę Basi - panią Katarzynę Grądzką, która jest lekarzem. Pani Katarzyna przybliżyła dzieciom pracę lekarzy specjalistów. Pokazała niezbędne w pracy lekarza akcesoria tj. stetoskop, strzykawki, bandaże, rękawiczki, kroplówkę i inne. Uczyła jak badać puls i jak zachować się w trudnych sytuacjach, wymagających pomocy lekarza. Zajęcia były bardzo ciekawe. Dziękujemy pani Katarzynie i zapraszamy za rok, z kolejną porcją ciekawej wiedzy.

 

Smacznie+ zdrowo = Wiosenne, kanapkowe rewolucje w 2b. 

 

Poranne kodowanie w klasie 2a, którego wytworem była ' żabka'.

 

Zajęcia w klasie 0 B

Dnia 3 kwietnia w klasie 0 B zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu poznanie wiadomości  dotyczących znaczenia symboli związanych ze Świętami Wielkanocnymi, Dzieci kształciły umiejętności wypowiadania się zdaniami na określony temat. Prawidłowo dopasowywały informacje czytane przez nauczyciela do konkretnych zdjęć. Dokładnie i estetycznie wykonywały ćwiczenia w kartach pracy. Do zajęć wykorzystana została tablica multimedialna na której dzieci obejrzały film edukacyjny, grały w grę "Wielkanocne Memory" oraz kolorowały pisankę. Zajęcia bardzo się podobały.

 

Wykorzystanie robotów edukacyjnych na zajęciach z podstaw programowania ,wspaniała nauka i doskonała zabawa!

 

W piątek 29 marca uczniowie klasy VI spotkali się z pierwszakami na warsztatach Wielkanocnych. Efektem ich wspólnej pracy było wykonanie dekoracji świątecznych, kart oraz pisanek.

 

 Na zajęciach edukacji polonistycznej uczniowie klasy I A podczas realizacji tematu ,,Cuda z papieru’’ uświadomili sobie nie tylko zależności między szanowaniem książek i zeszytów, a wycinaniem lasów, a także poznali sztukę składania papieru zwaną origami. Efektem naszych działań było wykonanie czapki i łódki techniką origami. Oczywiście, wszystko było wykonane z gazet i zapisanego papieru przeznaczonego na makulaturę. 

 

Gra w szachy- nauka, zabawa, relaks!

 

„Świat barw”

Na zajęciach "Świat barw" dzieci miały za zadanie namalować farbami wiosenną łączkę. Praca poprzedzona była pokazem ilustracji o tematyce wiosennej. Dzieci z zaangażowaniem zabrały się do pracy i wykonały piękne prace plastyczne zgodne z tematem.

 

"Niesamowity świat higieny jamy ustnej"

20 marca uczniowie klas 0 uczestniczyli w spotkaniu ze stomatologiem Panią Anną Suwińską.  Było to jedno z działań zrealizowanych w ramach programu " Niesamowity świat higieny jamy ustnej" organizowany przez Instytut  Blenda-med  Oral-B w całej Polsce. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo dbać o zęby i czym grozi brak właściwej higieny. Na zakończenie dzieci wykonały plakaty profilaktyczne.

Zajęcia kulinarne ,,Kuchcikowo" - smacznie i zdrowo  w SP TWP

Zajęcia taneczne  w SP TWP to relaksująca, wspólna zabawa uczniów, doskonała dawka dobrego humoru , a także sposób na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

 
Język polski w SP TWP to nie tylko okazja do zdobywania wiedzy podręcznikowej, ale inspiracja do poszukiwań i ciekawych rozwiązań metodycznych. Taką lekcją był język polski w dniu 15.03.2019 r. Uczniowie w ramach realizacji podstawy programowej przygotowali prezentację multimedialną pt." MOJA MAŁA OJCZYZNA- CIECHANÓW". Zaprezentowany materiał historyczny , kulturoznawczy i poglądowy ma posłużyć wykorzystaniu w pracy pisemnej uczniów- jakim będzie sprawozdanie. Połączenie obrazu i słowa wykorzystanego w prezentacji to sprawdzona forma uzyskiwania dobrych efektów pracy z uczniami i rozwijanie ich twórczej samodzielności.

Nie tylko się uczymy ale i dobrze bawimy

6 marca o godzinie 10:00 w naszej szkole odbyły się zajęcia z panem Hryniewiczem mające na celu uporządkowanie wiedzy historycznej uczniów klas trzecich przed kwietniowym egzaminem gimnazjalnym. Spotkanie odbyło się w luźnej, przyjaznej atmosferze co spowodowało, ze uczniowie aktywnie uczestniczyli w nietypowej lekcji, co bez wątpienia będzie miało przełożenie na ostateczne wyniki egzaminu.

 
07 marca 2019 r język polski w Szkole Podstawowej TWP w kl VII  wyglądał zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Uczniowie w ramach pracy domowej przygotowali projekt pt. " Nasze korzenie".  Prezentowali ciekawy materiał, wędrując w " rodzinną podróż w czasie". Tego typu lekcje wzbudzają ciekawość uczniów, rozwijają kreatywność i komunikację językową.

Uczniowie klasy 3a wykonali prace pod tytułem "Krzyczę, krzyczę, wołam..." - wyrażanie emocji inspirowane "Krzykiem" Munch'a. Zajęcia podsumowały wiedzę na temat ekspresjonizmu. Do odrysowania form postaci posłużyły sylwetki uczniów.

 
W ramach realizacji Programu Profilaktyczno - Wychowawczego 05 marca 2019 r w Szkole Podstawowej TWP w Ciechanowie uczniowie mieli okazję spotkać się z Funkcjonariuszem Służby Skarbowej na prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną n/t " Hazard - nie dziękuję". Uczniowie w czasie prelekcji i pokazu mieli okazję dowiedzieć się czym jest hazard, uzależnia od hazardu jak nie dać się wciągnąć w jego "szpony". Spotkanie miało ogromny wydźwięk wychowawczy i profilaktyczny.

2 marca 2019 reprezentacja Szkoły Podstawowej TWP Z Panem Jackiem Hryniewiczem na czele
przyjechała na rowerach trasę upamiętniającą działalność Armii Krajowej - zaczynając od wspomnienia Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych czyli tablicy pamiątkowej na budynku byłej siedziby PUBP w Ciechanowie, przez kamień z tablicą pamiątkową na skrzyżowaniu Armii Krajowej i Sikorskiego oraz ulicą Harcerską przez pl. Kościuszki, Chwała bohaterom!

1 marca klasa VI wraz z nauczycielem historii- Panem Jackiem Hryniewiczem udała się do
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie. Decyzją Sejmu RP od roku 2011 dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Oddziale Zbiorów Naukowych i Regionalnych zaprezentowana została wystawa publikacji dotyczących tych trudnych czasów tuż po II wojnie światowej. Zestawienie książek i periodyków z okresu PRL-u (głównie regionalnych) ze współczesnymi w bardzo dobitny sposób uzmysławia tragizm tego okresu i niejednoznaczność decyzji skutkujących odebraniem komuś życia. Pokazane na wystawie publikacje pochodzą nie tylko z OZNiR, ale ze wszystkich placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej. Są tutaj pozycje bardzo różne – począwszy od naukowych i popularnonaukowych, jak np. materiały źródłowe do dziejów Mazowsza Północnego aż po literaturę faktu i beletrystykę, jak np. „Okularnik” Katarzyny Bondy, który bardzo długo był wydawniczym bestsellerem. Wszystkie te wydarzenia przybliżył uczniom nauczyciel historii. Była to ciekawa, pouczająca lekcja.

"Powtórki z lekturki" to nazwa projektu, realizowanego w ramach lekcji języka polskiego w klasach gimnazjum. Głównym jego celem jest powtórzenie i usystematyzowanie wiadomości z omawianych lektur, obowiązujących uczniów na egzaminie końcowym. Wybrana metoda aktywizująca powoduje, że uczniowie chętnie biorą udział w projekcie i łatwiej zapamiętują zaprezentowane treści. Uczniowie pracują w grupach metodą projektu i przedstawiają w zróżnicowanych formach (film, przedstawienie, prezentacja multimedialna, gra dydaktyczna, gra terenowa itp.) wiadomości i umiejętności zdobyte podczas omawiania lektur. Po omówieniu każdej lektury obowiązkowej, uczniowie prezentują przygotowaną przez siebie pracę na forum klasy i przed nauczycielem. Są oceniani przez polonistę pod względem poziomu realizacji zadania, poprawności merytorycznej i językowo - stylistycznej, kreatywności, estetyki.

 

FESTIWAL FILMOWY NIEPOKORNI NIEZŁOMNI WYKLĘCI

 Młodzież SP TWP  w dniach 25.02- 26.02. 2019r brała udział w wyjątkowym wydarzeniu- festiwalu filmowym, licznych warsztatach i pokazach.   Obejrzeniem wystawy wydawnictwa Wiesława A. Lasockiego, ciechanowianina, autora słynnej książki "Niedźwiedź spod Monte Cassino" rozpoczęła  ostatni dzień Retrospektyw Festiwalu NNW. O godzinie dziewiątej rozpoczęła się na sali kinowej projekcja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego pt. Inka, następnie na   warsztatach filmowych dobrze było popatrzeć na zaangażowanych uczniów być może przyszłych filmowców, dokumentalistów itp." Drzemiące w młodych ludziach talenty i pasje oraz odkrywanie ich i uświadamianie młodym czym jest sztuka filmowa to fascynujące zajęcie"- tak powiedzieli i fachowcy prowadzący zajęcia. Każdy zaangażowany w  projekcji filmu "Inka....." kilkudziesięciu młodych ,zainteresowanych sztuką filmową i stylizacyjną udało się na warsztaty prowadzone przez specjalistów z branży Marię Wiśnicką , Andrzeja Wyrozębskiego oraz kostiumografa Marka Łukasika. Młodzież rozpoczęła obejrzeniem wystawy wydawnictw Wiesława A. Lasockiego, ciechanowianina, autora słynnej książki "Niedźwiedź spod Monte Cassino" trzeci dzień Retrospektyw Festiwalu NNW. O godzinie dziewiątej rozpoczęła się na sali kinowej projekcja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego pt. Inka.
Działania edukacyjne w ramach warsztatów stylizacji modowych również dobiegły już końca. Wśród uczestników szczególnie płci pięknej dało się słyszeć opinie, że wielkimi krokami nadchodzi moda "retro" i że broń boże wyrzucać lub oddawać do recyklingu starą odzież naszych seniorów! Moda modą ale często też wątek wspomnieniowy, refleksyjny, historyczny przemawia za tym, aby o takie rzeczy dbać. Pamiętajmy, że masowa produkcja odzieży to wynalazek nie tak odległy w czasie a sukienki, spódnice, spodnie, koszule, marynarki itp. z dawnych lat to to wszystko ręczna robota specjalistów! Mają swoją "duszę". A i rola filmowa zagrana w takich kostiumach "smakuje" inaczej!

Nasze uczennice: Jagoda Nawrocka, i Kinga Lipka otrzymały I i II miejsce w konkursie stylizacji modowych. Gratulujemy!

 

Cykl warsztatów czytelniczych przedstawiających podstawowe elementy budowy książki połączony z przygotowaniem własnego dzieła odbył się w mijającym tygodniu w klasie 0"A". Szkolny bibliotekarz pokazał małym czytelnikom różne kształty książek, wyjaśnił, czym jest okładka, tytuł, kim są autor i ilustrator oraz, gdzie w książkach odnajdziemy informacje na temat tych osób. Następnie dzieci stworzyły własny utwór " Wróżki i piłkarze". Ostatecznie zdecydowano, że książka będzie miała kształt prostokąta, a ilustracje, pod czujnym okiem wychowawczyni, stworzyli wszyscy uczniowie tej klasy. Ostatecznie, dzięki życzliwości i pomocy Rodziców Olka książka została wydana w prawdziwej drukarni i powędruje na konkurs w MP4

W dniach 21-22 lutego uczniowie klasy 0"B" uczestniczyli w kreatywnych warsztatach czytelniczych prowadzonych przez szkolnego bibliotekarza. Podczas zajęć zostali zapoznani z takimi pojęciami jak okładka, tytuł, auyoŕ, ilustrator. Omówiono również różne typy budowy książek. Uczniowie zostali zaproszeni do stworzenia własnej książki - od ułożenia treści do przygotowania ilustracji. Wspólnie wybrano bohatera - delfiny oraz zdecydowano, że książka będzie miała właśnie taki kształt. Pod kierunkiem wychowawczyni zostały przygotowane ilustracje, a następnie powstało całe dzieło. Praca dostarczyła dzieciom wiele radości i będzie reprezentować naszą szkołę w konkursie organizowanym przez Miejskie Przedszkole Nr 4 w Ciechanowie.

Legendy ciechanowskie w szkolnym teatrze cieni. Ten kreatywny i widowiskowy spektakl przygotowały Panie z Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie dla uczniów kl.3 SP TWP. Dziękujemy serdecznie.

Dnia 21.02.2019r uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach ,, Zabawy z fantazją " w Studio COEK. Oprócz kreatywnych i rozwijających ciało i umysł ćwiczeń było dużo radości i śmiechu.

W dniu 20 lutego w ramach Lekcji w Studio uczniowie klasy I A i B uczestniczyli w zajęciach pt. ,,Dzieci w sieci”. Zajęcia prowadziła pani Edyta Kołodziej, która opowiadała o konsekwencjach niewłaściwego użytkowania Internetu. Dzieci obejrzały pouczający film, mówiący o zasadach i skutkach korzystania z Internetu oraz opowiadały o różnych formach spędzania wolnego czasu. Nie zabrakło też wspólnej zabawy.

Musicalowo - taneczna lekcja w klasie 7.  Eksperymentujemy rytmem i muzyką pod dyktando młodszych uczennic koła musicalowo- tanecznego z klasy drugiej.

-GALERIA

Warsztaty muzyczne w COEK Studio W dniu 19 lutego klasy 0 A i B wzięły udział w warsztatach w studiu nagrań. Dzieci oglądały profesjonalny sprzęt nagrywający. Przy tej okazji nagrały zabawę dźwiękową z użyciem tajemniczej linki, naśladując odgłosy zwierząt. Uczniowie bawili sie doskonale.

W ramach lutowych "Lekcji w STUDIO" uczniowie klasy III i IV SP TWP uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w Internecie, które poprowadziła pani Edyta Kołodziej.

 

 

     W dniu 14 lutego 1919r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli PEC – u. Uczniowie klas pierwszych i zerówek mieli okazję wysłuchać bajkę ,,Czerwony kapturek Misja Czarny Smog’’ oraz obejrzeć prezentację multimedialną. Była to bardzo pouczająca lekcja. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób dociera ciepło do naszych domów i jak je oszczędzać, a także skąd biorą się zanieczyszczenia powietrza i  smog. Ponadto uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym . Spotkanie zakończyło się miłym akcentem – wręczeniem dzieciom upominków oraz wspólną fotografią.

 


 14 lutego każdego roku, tysiące zakochanych na całych świecie wysyłają do siebie lub wręczają ozdobne kartki z serduszkami, opatrzone romantycznym, wzruszającym lub zabawnym wierszykiem. 

Na warsztatach plastycznych uczniowie klasy IB Szkoły  Podstawowej TWP przygotowali piękne walentynki, których adresatami byli koledzy i koleżanki z klasy, najfajniejsza pani wychowawczyni,  dziadkowie i kochani rodzice.

 

15 lutego w ramach Lekcji w STUDIO uczniowie klasy I A i B zwiedzali wystawę pod tytułem ,,Być, czuć i widzieć ‘’ oraz uczestniczyli w warsztatach plastycznych pod hasłem ,,Jestem malarzem’’ podczas których tworzyli własny obraz związany tematycznie z obejrzaną wystawą . Trzeba przyznać, że uczniowie wykazali się wielką kreatywnością, pomysłowością w tworzeniu. Ich rysunki możemy podziwiać na korytarzu szkolnym.

Zajęcia prowadziła pani Urszula Michalska, której bardzo dziękujemy i prosimy jeszcze!

 

W piątek, 25 stycznia uczniów klasy 1a odwiedził szkolny bibliotekarz. Wraz z panią Bogusią stworzyli oni swoją bajkę, dorysowyjąc poszczególne elementy na dużym arkuszu papieru. Twórczość dzieci została potem wyeksponowana na szkolnej gazetce.Efekty oceńcie sami: "Za górami, za lasami była wojna. Zabrali księżniczkę i królewicz płynął przez rzekę, aby ją uratować. Nagle z gór spłynęła lawina i pochłonęła królewicza. Wydostał się, a potem zauważył samolot (płatowiec, taki z wojen), który go podrzucił do zamku, w któeym była więziona księżniczka, czyli w królestwie patyczaków. Z drugiej strony nadleciała balonem mama królewny. Strażnicy nie chcieli jej wpuścić. Z rzeki wyłoniły się potwory i ośmiornice, które wyrzuciły strażników na łąkę. Książę wysadził bramę w powietrze i wraz z królową weszli do zamku. Uratowali księżniczkę i wrócili razem do zamku, który znajdował się na chmurce. Żyli tam długo i szczęśliwie!"

-GALERIA