To święto tych wszystkich, którzy po 1944 roku nie zgodzili się na to, by nasza Ojczyzna była rządzona przez komunistyczne władze i była zależna od Związku Radzieckiego. Oni – wyklęci przez komunistyczny system, „żołnierze niezłomni”nie złożyli broni, gotowi walczyć do końca. Wielu z nich zapłaciło za to cenę życia. Komuniści ze wszystkich sił chcieli zatrzeć po nich wszelki ślad w pamięci Polaków. Nie udało im się tego dokonać. "Wyklęci” żyją w naszej pamięci i stają się dla młodego pokolenia Polaków wzorem patriotyzmu.
Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.
W naszej szkole odbył się z tej okazji apel przygotowany przez uczniów klasy 7. Uczniowie klas 6,7,8 przygotowali na lekcje historii także plakaty i prezentacje związane z tym świętem.
W ramach projektu „ Ku czci Żołnierzy Wyklętych” realizowanego na lekcji historii uczniowie klas czwartych wykonywali plakaty tematyczne, kolorowe mapy myśli oraz zapalili znicze w ciechanowskim miejscu pamięci- pod tablicą pamiątkową na dawnej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Na zawsze w pamięci Żołnierze Wyklęci,
Strzałem w głowę wykończeni,
Na swej ukochanej polskiej ziemi,
Przez nową rzeczywistość w więzieniach umęczeni.
Sowiecki morderca już ręce zaciera,
Dokończy okrutny plan Adolfa Hitlera,
Strzał w potylicę swego rodaka,
Wcale nie wzruszył czerwonego łajdaka.
Rotmistrz Pilecki wybitny żołnierz podziemia,
Zamordowany w piwnicach warszawskiego więzienia.
Ochotnik do Auschwitz przeżył zagładę,
Przez sąd Radziecki skazany za zdradę.
Zamordowana Danuta - pseudonim Inka,
Zaledwie osiemnastoletnia dziewczynka
Zachowałam się jak trzeba mówiła,
Z radziecką kulą jej dusza się ulotniła.
Żołnierze wyklęci pamięć po Was nie zaginęła,
Szczególne miejsce w moim sercu zajęła
Jeszcze kiedyś usłyszy Polska cała,
Wielkim Bohaterom cześć i chwała!