To święto tych wszystkich, którzy po 1944 roku nie zgodzili się na to, by nasza Ojczyzna była rządzona przez komunistyczne władze i była zależna od Związku Radzieckiego. Oni – wyklęci przez komunistyczny system, „żołnierze niezłomni”nie złożyli broni, gotowi walczyć do końca. Wielu z nich zapłaciło za to cenę życia. Komuniści ze wszystkich sił chcieli zatrzeć po nich wszelki ślad w pamięci Polaków. Nie udało im się tego dokonać. "Wyklęci” żyją w naszej pamięci i stają się dla młodego pokolenia Polaków wzorem patriotyzmu.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.

W naszej szkole odbył się z tej okazji apel przygotowany przez uczniów klasy 7. Uczniowie klas 6,7,8 przygotowali na lekcje historii także plakaty i prezentacje związane z tym świętem.

 W ramach projektu „ Ku czci Żołnierzy Wyklętych” realizowanego na lekcji historii uczniowie klas czwartych wykonywali plakaty tematyczne, kolorowe mapy myśli oraz zapalili znicze w ciechanowskim miejscu pamięci- pod tablicą pamiątkową na dawnej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Na zawsze w pamięci Żołnierze Wyklęci,

Strzałem w głowę wykończeni,

Na swej ukochanej polskiej ziemi,

Przez nową rzeczywistość w więzieniach umęczeni.

Sowiecki morderca już ręce zaciera,

Dokończy okrutny plan Adolfa Hitlera,

Strzał w potylicę swego rodaka,

Wcale nie wzruszył czerwonego łajdaka.

Rotmistrz Pilecki wybitny żołnierz podziemia,

 Zamordowany w piwnicach warszawskiego więzienia.

Ochotnik do Auschwitz przeżył zagładę,

Przez sąd Radziecki skazany za zdradę.

Zamordowana Danuta - pseudonim Inka,

Zaledwie osiemnastoletnia dziewczynka

Zachowałam się jak trzeba mówiła,

Z radziecką kulą jej dusza się ulotniła.

 Żołnierze wyklęci pamięć po Was nie zaginęła,

Szczególne miejsce w moim sercu zajęła

Jeszcze kiedyś usłyszy Polska cała,

Wielkim Bohaterom cześć i chwała!