Szkoła Podstawowa Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Ciechanowie

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ TWP W CIECHANOWIE

  27 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku postawiliśmy na kuchnię, muzykę i wspólną zabawę. Przygotowania trwały już od kilku dni. Starsze klasy naszej szkoły przygotowały razem z nauczycielami panią Magdą Szemlińską-Niestępską oraz Agnieszką Ozdarska kolorowe plakaty dotyczące danego kraju.

  Można było podziwiać collage z Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Rosji oraz przepiękną wieżę Eiffla z Francji (wykonanie – Aleksandra Plewińska). Młodsze klasy szkoły podstawowej wraz z opiekunami wykonały flagi różnych państw. Wszystkie te prace stanowiły atrakcyjne tło festiwalu Kuchni, który miał miejsce na parterze i był wyśmienitym efektem współpracy uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

  Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali również wspólne spotkanie na auli naszej szkoły, gdzie odbył się Quiz – łamańce językowe, przygotowany przez uczennice: Martę Płoską, Gabrielę Nastaszyc, Agatę Mysiakowską oraz Darię Jurkiewicz pod kierunkiem pani Sylwi Talarowskiej oraz Ewy Gulczyńskiej. Celem tego Quizu było pokazanie, iż możliwość porozumiewania się oraz swobodnego używania idiomów czy przysłów, poznawania słów, które uważane są za powszechnie nieprzetłumaczalne – to nie tylko poszerzanie własnych horyzontów, ale odkrywanie całkiem nieznanych elementów otaczających nas kultur. Potem przyszedł czas na zabawę. Wszystkie klasy zaśpiewały razem w języku hiszpańskim przebój „Sofia”. Wszyscy świetnie się bawili, śpiewali i wspólnie tańczyli. Uczniowie tego dnia uświetnili tą uroczystość pięknymi strojami, ponieważ każda klasa reprezentowała w ten sposób jedno z europejskich państw. Na koniec tych obchodów uczniowie poszczególnych klas mogli zaprezentować coś charakterystycznego dla danego państwa. Były to piosenki w obcym języku, krótkie scenki oraz taniec.

  Poprzez organizację Europejskiego Dnia Języków obcych uświadomiliśmy uczniom, że uczenie się języków obcych pomaga zrozumieć innych, przekroczyć granice kulturowe oraz świetnie się bawić.

                                                                            

                                                                                                                           Magdalena Szemplińska-Niestępska; Agnieszka Ozdarska