Szkoła Podstawowa Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Ciechanowie

Z ożenku nici…

W piątkowe popołudnie 18.maja br. dziewiętnastu młodych artystów ze szkolnego Teatru Inspiracje wystawiło kolejny spektakl pt. „S.W.A.T – misja specjalna”. Tym razem kanwą dla scenariusza była XIX- wieczna komedia Mikołaja Gogola – „Ożenek”. 

Akcja spektaklu rozgrywa się współcześnie. Agaton Tichon (Miłosz Węglarski) – syn majętnego właściciela galerii handlowej Janusza Tichona (Filip Sobierajewski), zamieszkującego w willi pod miastem wraz ze swoją żoną Zofią (Aleksandra Klicka) oraz młodszym synem (Mikołaj Płóciennik) i leciwym wujaszkiem Lorensem (Karol Górski), a także niepokornym lokajem Dunkiem (Mateusz Sepczyński), powrócił razem z Koksem, swoim ochroniarzem (Adam Dąbrowski) z dalekiej podróży.  Po tak długiej jego nieobecności rodzina Tichonów postanawia szybko go ożenić. Orędownikiem tego pomysłu jest przede wszystkim wujek Lorens, który zadbał już nawet o doskonałą, jego zdaniem, kandydatkę na żonę. Jest nią ekspedientka butiku zlokalizowanego w galerii Tichonów – Zara (Zuzanna Nasarzewska). Początkowo nie przypada ona jednak do gustu mierzącemu w arystokratki i celebrytki Agata, jednak później okazuje się, że on i Zara bardzo dobrze zdążyli się już poznać.

Takie same zamiary wobec młodego Tichona ma Fiodor (Maciej Rzeczkowski) – swat, zajmujący się aranżowaniem małżeństw. Przedstawia on Agatowi kilka właściwych według niego kandydatek do ożenku. Wśród nich znajdują się prawdziwe osobowości: mistrzyni świata w rzucie oszczepem – Sirena (Daria Jurkiewicz), komornik sądowy – Lukrecja (Zofia Nawrocka), policjantka Astra (Anna Majkowska) oraz Iwona – urzędniczka państwowa (Weronika Pigut). To właśnie tę ostatnią Fiodor wytypował na przyszłą pannę młodą.

Iwona jest samotną, oddaną pracy zawodowej kobietą w kwiecie wieku. Jedynymi osobami, z którymi utrzymuje prywatne relacje są: skromna pokojówka Sandra (Anna Witkowska) i przyjaciółka – ekstrawagancka Klara (Alicja Szemplińska). Iwona od lat marzy o swoim księciu na białym rumaku, jednak jej wcześniejsze wybory kończyły się niepowodzeniem. Z rezerwą, ale również z nadzieją, decyduje się na propozycję spotkania z Agatem.

Fiodor zaś bardzo poważnie traktuje swoje zadanie i funduje Agatowi najprawdziwszy casting na żonę.  W jury zasiadają – przyszły pan młody oraz jego kolega Tetris (Patryk Wszeborowski). Gdy panie tłumnie przybywają, a wszystko zaczyna układać się po myśli Fiodora, nagle następuje zaskakujący zwrot akcji. Plany krzyżują się tak, że o ożenku trzeba na długo zapomnieć. Panny płoszą się, a Fiodor wraz z Agatem muszą ucieczką ratować swoją skórę. Jedynie Tetris niespodziewanie odnajduje szczęście u boku asystentki Lukrecji – Misi (Zuzanna Niestępska). Kto była sprawcą owego zamieszania? Widz dowiaduje się tego dopiero w ostatniej scenie.

Za reżyserię i autorski scenariusz odpowiedzialna była instruktorka teatralna i nauczycielka zajęć artystycznych w Szkole Podstawowej TWP – Małgorzata Żdanowska.