Szkoła Podstawowa Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Ciechanowie

DZIEŃ BIBLIOTEKI

Święto bibliotekarzy i bibliotek przypada 8 maja. W naszej szkole jednakże to ostatni dzień kwietnia w naszej szkole był świętem biblioteki i czytelnictwa. Szkolny bibliotekarz, pani Bogumiła Blantenberg  odwiedziła wszystkie klasy, aby podczas zajęć warsztatowych stworzyć szkolny „Alfabet biblioteki”. Na zakończenie wszyscy uczniowie spotkali się w szkolnej auli, gdzie zaprezentowano efekty tego i wielu innych szkolnych projektów poświęconych czytelnictwu. Uczestnicy konkursów bibliotecznych, które odbywały się w ciągu II semestru zostali nagrodzeni.

I tak:

W konkursie fotograficznym „Książka moja miłość na walentynki” przyznano równorzędne nagrody wszystkim uczestniczkom : z edukacji wczesnoszkolnej - Antosi Puczyńskiej z kl. Ia i Zosi Śmigowskiej z  kl. II oraz z klas gimnazjalnych – Alicji Zadrożnej z kl. IIIa i Monice Malendo z kl. IIIb.

W konkursie literackim „Którego z bohaterów Andersena przypominam najbardziej i dlaczego?” jury w składzie Irena Borzęcka i Bogumiła Blantenberg  przyznało równorzędne nagrody: Natalii Jakubiak z kl. IIIa, Stanisławowi Kowalskiemu z kl. IIa i Oldze Boniakowskiej z kl. VIII.

W konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater z baśni Andersena” nagrodzono prace, które uzyskały najwięcej polubień na koncie Facebook szkoły. Klasyfikacja wynikająca z tego głosowania przedstawiała się następująco: I miejsce – Antoni Borkowski z kl. Ib, II miejsce – Antonina Puczyńska z kl. Ia, III miejsce – Daria Nitowska z kl. Ia. Nagrody pocieszenia otrzymało również dziewięcioro pozostałych uczestników konkursu.

W dalszej części spotkania uczniowie klasy IIIa zaprezentowali efekty projektu „Czy warto czytać?” Zebrani obejrzeli film, w którym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły opowiadają o zaletach czytania, swoich zainteresowaniach czytelniczych, itp.Głośno odczytano stworzony na wcześniejszych lekcjach „Alfabet biblioteki”. Poszczególne zespoły klasowe zaprezentowały też rymowanki poświęcone książkom i czytelnictwu – samodzielnie ułożone lub będące cytatami czy parafrazami znanych autorów. Usłyszeliśmy zatem,

 • W bibliotece fajnie jest,

przychodź do niej kiedy chcesz

Tutaj pani chętnie książki wypożycza

i o czerwonym kapturki tez nam przeczyta  (klasa „0”)

 

 • Książka wiedzy to potęga,

każdy często po nią sięga

 Bo to bardzo ważna rzecz,

żeby książki w domu mieć (klasa 1a)

 

 • „Książki to najlepsi nasi przyjaciele

Nie wyśmieją nie zdradzą, a nauczą wiele” /Jan Rak/  (klasa 1b)

 

 • Lepiej czytać w bibliotece

Niż się bawić w dyskotece.

Komputer dla mnie nie istnieje

Gdy mi wiatr dobra książkę przywieje.

Biblioteka jest the Best

Mnóstwo książek tutaj jest.

Czytanie to fajna rzecz

Mnóstwo książek tutaj jest. (klasa 2)

 

 • Biblioteka wita cię,

W bibliotece fajnie jest! (klasa 3)

 

 • Każdy do biblioteki chodzi,

bo wie, że mu nie zaszkodzi.

 Biblioteka to wiedzy zakątek,

zbadaj w niej każdy kątek.

 W bibliotece można marzyć

 i nie wiadomo, co ciekawego się może zdarzyć.(klasa 6)

 

 • Biblioteka biblioteka,

zwana rajem dla człowieka.

Tutaj baśnie i słowniki

I komiksy z myszką miki. (klasa 7)

 

 • Bywam często w bibliotece

i dlatego na Freestyle ciągle lecę

czytam baśnie Andersena

po nich to jest dobra wena

Rzadko czytam w Internecie

Bo tam się głupoty plecie.

Zapraszamy cie do biblioteki

tam się dowiesz jak minęły wszystkie wieki. (klasa 2a)

 

 • Książko, Miłości moja, Ty jesteś jak zdrowie,

 Ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie,

Kto cię stracił I

gorzko za to zapłacił W bibliotece...

Tym czasem przenoś moją duszę utęsknioną,

W krainę magiczną przeze mnie upragnioną (klasa 2b)

 

 • Biblioteka naszym drugim domem

Świeci książek swym ogromem

To bogactwo, przygoda i wiedza

Chęć na nie nas często nawiedza

Tyle książek to nie lada płotka

Nudy prędko się tu nie spotka

Więc kiedy pragniesz przygód i wrażeń

Odwiedź bibliotekę - fabrykę marzeń (klasa 3a)

 

 • A gdy w szkole czegoś nie wiesz

to nie stresuj się kolego

Bo na ciebie zawsze czeka

nasza szkolna biblioteka.( klasa 3b)

 

Na koniec wszyscy zebrali się przed budynkiem szkoły, by na wspólnej fotografii utrwalić hasło dnia „BIBLIOTEKA CZEKA!”